2017 Böbrek Yetmezliği Nedir ?

Bu yazımda sizlerle böbrek yetmezliği nedir ?başlığı altında kısa bilgiler geçeceğim.
[toc]

Böbrek Nedir ?

Böbrek vücudumuzdaki zararlı maddelerin idrar ile atılımını sağlayan hayati organlarımızdan biridir. Sağ ve sol olmak üzer 2 adet olup , sırtımızın yanlarında yerleşmiştir. Asıl amacı üre başta olmak üzer birçok zararlı maddeyi kandan uzaklaştırmaktır. Bunun yanında birçok özelliği vardır. Örneğin hemoglobin denilen kırmızı hücrelerin yapımını arttıran eritropoetin denilen madde salgılayarak kansızlıktan vücudumuzu korur.1

böbreğin yeri

 

Böbrek Yetmezliği Nedir ?

Böbrek yetmezliği böbreklerin çalışması gerekenden daha az çalışmasıdır. Bir böbreğin çalışması vücuttan attığı kreatin in oranı ile hesaplanmaktadır. Sağlıklı insanlarda 60-70 lerde iken (yaş ile beraber azalmakta) , son dönem böbrek hastalarında 10-15 in altına düşer . Bu demek oluyor ki böbrekler artık yetecek kadar çalışmıyor ve diyaliz zamanı geldi.

görsel: diyaliz makineleri

Diyaliz Nedir ?

Böbrek yetmezliği hastalarında başta üre olmak üzere diğer zararlı maddeleri atmasını sağlayan ve tuz-potasyum-su dengesini sağlayan tedaviye verilen isimdir. Çalışma mantığı çok basittir . Kan ve ayarlanmış su zıt yönlerde akarken difüzyon ile maddelerin birbir arasında geçişini sağlar. Kandan üre ve toksinler diyaliz makinasına geçerken , eksik olan elektrolitler diyaliz makinasından(diyalizattan) kana geçerek su-elektrolit dengesi sağlanır.

İdrar Yapan Birisi Diyalize Girer mi ?

Birçok böbrek hastası günlük 400 cc altında idrar yapmakta iken bazı hastalarda idrar çıkabilmektedir. Böbreğin hasarlanması sonucu kandan üre ve kreatin atamadığı zamanlar idrar çıkması ile birlikte maalesef temizlik görevini yerine getirememektedir.

Böbrek Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?

Hafif böbrek yetmezliği olan hastalar , böbrek yetmezliğinin farkında olmamakla beraber ilerisi dönemlerde vücuttan su atamama bağlı ödem-akciğerde su toplaması ,idrar miktarında azalma , kaşıntı , bulantı ,kusma ,bilinç değişikliği oluşabilmektedir. Hatta böbrek yetmezliğinin son aşamasında şuur kaybı , şiddetli kaşıntı , hıçkırık nefes darlığı oluşabilmektedir.

Kimlerde Böbrek Yetmezliği Görülür ?

Ülkemizde en sık diyabet ve hipertansiyon hastalarında görülmekle beraber , birçok sebebe bağlı ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar otoimmün denilen vücudun kendi kendine ürettiği zararlı maddeler ile oluşmaktadır?

Diyalize Nasıl Girilir ?

Diyalize en sık sol kola açılan fistül yardımı ile girilir. Ancak acil diyaliz ihtiyacı olduğu zaman yada fistül açılamadığı durumlardan katater denilen genelde kasık ve boyuna takılan büyük damar yolu ile girilir. Bir ucundan kan girerken diğer ucundan kan çıkmaktadır.

Bana bir hasta böbrek yetmezliği nedir ? diye soracak olursa , böbrek yetmezliği yeni bir hayattır.

2 thoughts on “2017 Böbrek Yetmezliği Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.