Akıllı İlaçlar Hangi Kanser Türlerinde Kullanılabilir ?

2023 yılı geldiğinde akıllı ilaçlar artık neredeyse bütün kanser türlerinde kullanılabilmektedir.

Akciğer kanserinde bazı genetik mutasyonlar örneğin EGFR, ALK, ROS-1, Her2 genetik anormallikleri olan  hastalarda etkili akıllı ilaçlar bulunmaktadır. İmmunoterapi ise bütün akciğer kanseri hastalarında kullanılabilmektedir. Ancak  her hasta için evre, yaş ve bazı test sonuçları gerekmektedir .Bu testlerde uygun olan akciğer kanserli hastalarda akıllı ilaçlar ile yüksek başarı sağlanabilir.

Meme kanserinde ise geleneksel olarak trastuzumab yıllardır kullanılan akıllı ilaç olma özelliğini gösteriyor. Her2 pozitif meme kanserinde kullanılan bu ilaçla birlikte düşük her-2 seviyelerinde bile etkili Trastuzumab-derukstekan isimli ilaç henüz ülkemize gelmemekle beraber , gelecek yıllarda kanserde önemli başarılar sağlayacaktır. Evre 4 meme kanserli neredeyse bütün hastalarda akıllı ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu alanda gelecek yıllarda yeni ilaçların başarılı sonuçlara erişilmesi beklenmektedir.

Mide kanserinde CPS skoru verilen skorun yüksek olan hastalarda immunoterapi akıllı ilaçlarına erişim sağlanabilir. Yada her2 pozitif mide kanserli hastalarda SGK tarafından ödenen hedefe yönelik tedaviler ile başarı şansı artmaktadır .

Diğer birçok kanser için 2023 yılı biterken yenilikler ile dolu bir yıl olmuştur.  Ancak bu ilaçlar ile ilgili en büyük sorun maliyetlerinin yüksek olması birçoğunu SGK geri ödeme listesine henüz almamasıdır. aylık maaliyetlerin 150 bin liraya ulaşması ve kanser hastalarındaki artış SGK’yı zorlamak ile beraber, devletin sağlaması gereken “yaşam hakkı” tartışmaları da beraber getirmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.