Beyin Metastatik Meme kanserinde Fam-trastuzumab deruxtecan

Beyin metastazları  olan meme kanseri hastaların tedavisi tipik olarak lokal tedavi yaklaşımlarını (yani cerrahi veya radyasyon) içerir. Bu demek oluyor ki beyine metastaz yapmış meme kanseri hastalarında eğer basıya bağlı kaymalar oluştu ise acil beyin cerrahisi yada beyne nokta atışı SBRT veya diğer yöntemler ile ışınlama yapılmaktadır. Tek başına sistemik tedaviye ilişkin çok az veri mevcuttur.

Yakın zamanda düşük hasta sayısı ile yapılmış The DEBBRAH çalışması yayınlandı. İlerlemiş HER2-pozitif meme kanseri ve asemptomatik tedavi edilmemiş BM’leri veya lokal tedaviden sonra ilerleyici BM’leri olan 13 hastayı içeren bu çalışmada, antikor-ilaç konjugatı fam-trastuzumab deruxtecan, yüzde 46’lık bir intrakraniyal yanıt oranı izlendi. Yanıtın kalıcılığına ilişkin veriler bu alt grup için henüz olgunlaşmamıştı. Sınırlı olmasına rağmen, bu veriler, daha önceki lokal tedaviye rağmen BM’leri ilerleyen hastalarda fam-trastuzumab deruxtecan’ı destekleyen biriken kanıtlara katkıda bulunur; ancak, radyoterapi yerine fam-trastuzumab deruxtecan ile tedavi edilen tanı konulmuş Beyin metastazlı li hastaların sayısı çok azdır.

Bu stratejinin rutin klinik uygulamada kullanılmadan önce daha fazla veriye ihtiyaç vardır. Ancak Trastuzumab Deruxetan ile ilgili yeni veriler zamanla gelmektedir. Her-2 pozitif meme kanserinde ileride tatminkar sonuçlar beklenmektedir.

kaynak : https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35639825/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.