Amivantamab

Hedefe yönelik tedaviler (akıllı ilaçlar) akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratmıştır. Ancak tümör mutasyonunda malesef, başarılı ilaçlar üretilememiştir.  Güncel tedavilerde EGFR ekson 20 mutasyonları, kullanılan akıllı ilaçlara karşı direnç geliştirmektedir. Ancak henüz faz 1 yayınlanan bir çalışma ile EGFR-MET bispesifik antikoru olan amivantamab , bu direnci engelleyerek yeni bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır.

CHRYSALIS, EGFR Ekso n20 insersiyonu olan küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastaları için uygulanmış faz 1 çalışma olup,hastalara ilk ay haftada bir, ikinci aydan itibaren 2 haftada bir amivantamab  tedavisi uygulanıyor. Bu tedavi ile genel yanıt oranı %40 lara ulaşıyor ve ilerlemesiz sağ kalım süresi ise 8.4 aydır. Bütün hastaların öncesinde ortanca 2 sıra tedavi aldığı düşünülünce kötü olmayan bir rakamdı.  Yan etki olarak %86 hastada döküntü, %66 hastada ilaç verilme reaksiyonları görülmüştü. Tehlikeli yan etki sadece %5 hastada görülmüş olupbunlar; hipokalemi ve her birinde dördünde (%4) döküntü, pulmoner emboli, diyare ve nötropeni idi

Amivantamab, yeni bir tedavi etki mekanizması aracılığıyla, sisplatin ve karboplatin gibi kemoterapilerdeki ilerleme sonrasında EGFR Exon20ins mutasyonları olan hastalarda tolerasyonu güzel ve faz 2 ve faz 3 çalışmalar sonrasında umut vaadeden bir tedavi olarak karşımıza çıkacak gibi görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.