Sahte Rakı Zehirlenmesi Nedir ? Tedavisi

Sahte rakı zehirlenmesi  nedeniyle  birçok hasta takip eden birisi olarak bu makaleyi sizler için hazırladım. Takip ettiğimiz yaklaşık 10 hastanın 7 tanesi hayatını kaybetmiş olup , 1 tanesi kalıcı körlük ile hayatını devam ettirmektedir.

Alkol tüketimi dünyada yaygın olan bir alışkanlıktır. Alkol karaciğer kanseri (hepatosellüler karsinom) için direkt risk faktörüdür. BKNZ: Kanser 

Günlük tüketilen alkoller ETİL ALKOL dür. Etil alkol fermantasyon ile oluşan bir maddedir . Nispeten pahalı bir üründür.  METİL ALKOL ise çözücüler ,basım makinelerinde , temizlik solüsyonları ve boya sökücüler gibi sektörlerde kullanılan zararlı bir maddedir. Normal rakı da etil alkol (et ‘den aklınızda kalabilir) olurken , sahte rakı da metil alkol (met) den yapılmaktadır. Sebebi iste tamamen ucuz olup insan hayatını göze almaktadır.

Sanılanın aksine merdiven altı alkol satışı inanılmaz fazladır. Genellikle bu kişiler dut , üzüm  ve başka türlü meyvaların fermantasyonu ile rakı -şarap imal edilmektedir. Aroma bakımından şarap ile metil alkol içilemediğinden  genellikle rakı ile kombine edilmektedir. Bu sebeple de en çok metil alkol zehirlenmesi , rakı kaynaklıdır.

Sahte Rakı Nasıl Anlaşılır ? 

Sahte rakıyı anlamak çok zordur. Hastanemizde takip ettiğimiz ve yaşayan hastalar ile görüştüğümüzde bu insanların uzun yıllardır alkol tükettiğini ve birçok arkadaşın beraber tüketmesine rağmen hiçbirinin fark etmediğini belirtmektelerdir . Hatta yıllardır sürekli aynı yerden almalarına rağmen , sahte rakı intoksu yaşamaktalardır. Bu nedenle sahte rakı ile gerçek rakıyı ayırt etmek nerede ise imkansızdır. Bu sebeple barkod ve resmi satış yeri olmayan yerlerden alkol almamanızı öneriyoruz.


Sahte Rakı ile Ev yapımı Rakı Aynı Mı ?

Sahte rakı metil alkolun çok ucuz olması sebebiyle her türlü ortamda hazırlanmakta olup , ev rakısı hazırlarken katılan metil zehirlenmelere sebep olmaktadır.

Sahte Rakı Zehirlenmesi Nasıl anlaşılır ? 

Sahte rakı zehirlenmesi içildiği sırada genellikle anlaşılmaz. Çünkü metil alkol (zararlı olan) karaciğerde parçalanarak , formik asit denilen inanılmaz tehlikeli maddeye dönüşür. Bunu sağlayan enzim nispeten yavaş çalıştığı için yaklaşık 8-48 saat içerisinde bulgular ortaya çıkar. Hastalar tipik olarak şöyle gelir

*Ya bilinç kapalı ,ambulans ile acil servise getirilir ve  kan değerlerinde kanda yüksek derecede alkol tespit edilir.

*Yada görme bozukluğu ile acil servise başvurmaktalardır. 

Detaylı olarak sorgulandığında hepsinin ortak özelliği , “ev yapımı rakı” tüketimi söz konusudur. Bu sırada hekime önemli iş düşmektedir. Hızlı karar verip hızlı bir şekilde tedaviye başlanması gerekmektedir. Buna rağmen ölüm oranı çok yüksektir. (izmirde bir seferde gelen 8 hastanın 5-6 tanesi hayatını kaybetmiştir) .Yalnız şu konuyu da göz ardı etmemek lazım. Yüksek doz normal rakı içme sonrası etil alkol intoksu yaşayanlarda bilinç kaybı ve kanda benzer bulgular ile gelmektedir . İyi bir sorgulama önemlidir.


Sahte Rakı Zehirlenmesi Kesin Tanısı

Sahte rakı zehirlenmesinde kesin tanı yöntemi kanda “metil alkol” bakmaktır . Çoğu merkezde bakılamamakla beraber ,adli tıp kurumlarında bakılabilmektedir. Mesai saatleri dışında savcılık ve hastane yönetimi ile görüşerek acil bir şekilde tanı amaçlı 1 adet tam kan tüpünde numune göndermek gerekmektedir. Kanda belli bir seviyenin üzerinde metil alkol saptanması halinde , “sahte rakı zehirlenmesi” tanısı konulabilmektedir. Ancak bazı yabancı marka alkollerde düşük doz metil alkol çıkmaktadır.


Sahte Rakı Zehirlenmesi Tedavisi 

Sahte rakı zehirlenmesinde ana tedavi 2 tanedir . 1 kandaki metil alkol ün parçalanmasını geciktirmek için karaciğerdeki parçalayan enzimi durdurmaktadır. Hem sahte rakı hem gerçek rakı aynı enzim ile parçalandığı için acil bir şekilde gerçek alkol (etil alkol) başlamak (damardan verilebilen form ile ) ve hastayı  bir an önce hemodiyalize almak gerekmektedir. Metil alkol geç parçalandığı için , tedavi 1 haftaya kadar uzayabilmektedir. (bakınız:hemodiyaliz nedir ? ) ve kandaki metil alkol düzeyi 0 olana kadar tedaviye devam önerilmektedir  . Ve bunlar yaparken de bir tarafdan zehir danışma 114 aranması önerilir. Eğer damardan etil alkol kulunamazsa genellikle burundan sonda ile gerçek rakı verilebilir.

Gata tarafından üretilen %10 lık 500 cc etil alkol bazı merkezlerin eczanelerinde mevcut olup , detaylı bilgi için ve dozları için   uptodate.com dan inceleyebilirsiniz.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmına belirterek sorabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.