Erken Evre Kanser Belirtileri Belerdir ?

Daha önce kanser yazımızda kanser hakkında kısa bilgiler paylaşmıştık. Kanser bazen sinsi başlangıçlı olabilmektedir. Bazı kanser türleri erken aşamada gözle bile anlaşılmakla beraber  bazıları geç anlaşılmaktadır . Erken evre kanser belirtileri hayat kurtarıcı olabilir.

Kanserlerin Erken Aşama Belirtileri

Büyük Tuvalet Değişiklikleri

Büyük tuvalet sonrası sağlıklı insanlarda rahatlama olmaktadır. Bazen ne kadar uzun süre kalınırsa kalınsın rahatlama hissi olmayabilir . Buna “tenezm” denilmektedir. Tenezm bazı hastalıklarda örneğin hemoroid hastalıklarında olmakla beraber,  kolon kanserinde görülebilmektedir. Yaşlı ve demansif hastalarda bundan dolayı sürekli anal bölgesine odaklanıp , bu rahatsızlığı yansıtmaya çalışırlar. Böyle durumlarda bağırsak kolonoskopi yada kısa kolonoskopi ile bağırsak taraması yapmak faydalı olabilir  .

İdrar Rengindeki Değişiklikler

Prostat kanserleri , mesane kanserler ve böbrek kanserlerinin erken aşamasında idrar renginde değişiklikler uyarıcı olabilmektedir. Damla damla kan akma ile de başvurabilir , idrarın mesanede kalmasına bağlı kahverengi renk de uyarıcı olabilir. Bu durumlarda derhal bir üroloji hekimine görülmeniz gerekebilir.

Öksürük

Kış aylarında sık karşılaşılan öksürük , uzun süre sigara içen kişilerde akciğer kanseri erken evre belirtilerinden biridir. Yıllarca sigaranın bıraktığı hasar , en sonunda kansere dönüşerek , ilk belirti öksürük olabilmektedir. Basit bir alerjik rinit ile kanser arasındaki birçok hastalık öksürük ile başvurabilir.

Gece Terlemesi – Kilo Kaybı

Gece terlemesi B semptomlarından biridir. Ateş- gece terlemesi-kilo kaybı lenf kanseri ve akciğer kanserleri için çok önemli semptomlardır. Gece terlemesi gece 1 kaç atlet değiştirme , kilo kaybı son 6 ayda %10 yada 1 ayda %5 üzerinde istemsiz kilo kaybıdır. Böyle durumlarda bir dahiliye hekimine görünmeniz

Sürekli Sırt Ağrısı

Türk toplumunda sırt ve bel ağrıları sıktır. Ancak bazı kanser türleri , özellikle prostat ve meme kanseri kemiğe sık ca yayılarak metastaz yapabilir. Bu durumlarda erken evrede yakalamak bu 2 kanser türü için çok faydalıdır . Çağımızda çok yüksek oranda tedavi edilen bu hastalar için bel ağrısı tek şikayet olabilir.

Açıklanamayan Kilo Kaybı

Kilo kaybı diyet dışında istemsiz olarak 6 ayda %10 üzerinde olduğu zaman altında bir hastalık aramak gereklidir. Bunlar verem  ,kanser ve mide-bağırsak hastalıklarıdır. Böyle durumlarda bir dahiliye hekimi sizlere yol gösterecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.