Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?

Merhaba Arkadaşlar . Sizlere İç hastalıkları uzmanı olarak Mide kanaması   hakkında bilgiler paylaşacağım. Bu sayede mide kanaması belirtilerini anlayabileceksiniz. Bu yazımızda halk arasında”mide kanaması” olarak aslında üst sindirim sistem kanamalarını anlatacağım
[toc]

Mide Nedir ?

Midenin lokalizasyonu

Mide sindirim sistemimizin ağızdan sonra yemek borusuyla gıdaların ulaştığı bölümüdür. Yoğun asitli ortam sebebiyle protein gıdaların sindirildiği ve yaklaşık ph si 3-4 olan yüksek asit bölümüdür. Midede sindirim 2 yolla olmaktadır. Mekanik sindirim ve kimyasal sindirim. Mekanik sindirim mide hareketleri ile yemeklere baskı uygulayarak sindirmektir. Kimyasal sindirim ise asitler (HCL) ile sindirimidir. Asit maddeler zamanla midenin en iç tabakası olan mukoza tabakasına zarar vererek , alttaki damar tabakanın ortaya çıkmasına sebep olur.

Mide Kanaması Nedir ?

Midenin asitli maddelerin yarattığı tahribat oluşması ve koruyucu özelliklerin desteklememesi ile oluşan kanamadır.Genel olarak ülsere bağlı kanamalar olmakla beraber birçok mide kanaması çeşitlerii vardır. Halk arasında mide kanaması denilmekle beraber ,tıpta 2 ye ayrılır. Üst gastrointestinal sistem kanaması (treitz ligamenti üstünden ) ve alt gis (gastrointestinal sistem) olarak ayrılır.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?

melena

Acil servise hastaların bir kısmı siyah-kahve telvesi renkli kusma ile gelmekle beraber daha çok kısmı siyah renkli dışkılama ile gelmektedir. Kahve telvesi şeklinde kusma , midede bekleyen kanın parçalanması ile oluşan sıvıdır. Diğer yandan siyah renkli dışkılama ise genellikle pis kokulu-cıvık-siyah renkli olmaktadır. Bu kıvama gelebilmesi için mideden 50-100 cc (bir çay bardağı kadar) kanaması yeterlidir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman en yakın acil servise başvurmanız önerilir. Acil serviste hekim tarafından yapılacak makattan muayene ile siyah cıvık dışkıyı gördüğü zaman size mide kanaması tanısı koyarak takibe başlayacaktır.

Mide kanaması Tanısı Nasıl Konur ?

Acil serviste makattan muayene (rektal tuşe ) ile konulmakla beraber mide kanaması kesin tanısı endoskopi ile konulacaktır. Endoskopi ile ağızdan midenize bir kamera yardımı ile bakılarak , nereden ve nasıl kanadığı anlaşılacaktır . Forrest sınıflandırmasına göre gastroenterolog tarafından sınıflandırır ve tedaviniz şekillendirilir. Bazı hastalarda kanamasını sebebi kansere bağlı olabilmekle beraber , en sık sebep ülserdir. Ülserin en sık sebebi , Helikobakter Pylori ve ağrı kesicilerdir.

Mide Kanseri miyim?

Her mide kanaması geçiren tabi ki mide kanseri değildir. Çok çok az kısmında kansere bağlı kanama görülmektedir.  Endoskopi sonrasında genellikle mide kaynaklı olanlardan biyopsi alınır. 12 parmak bağırsağı kaynaklı olanlar genellikle enfeksiyon kaynaklı olduğu için alınmaz. Bu biyopsi sonucunu takip ederek kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Mide kanamasından Korunma yöntemleri nelerdir ?

Mide kanamasından korunma yöntemleri çok fazladır. Bunları sıralayacak olursak ; 1-ağrı kesicilerden uzak durmak 2-stresten uzak durmak 3-asitli gıdalardan (kola)uzak  durmak 4-baharatları kullanmamak 5-yağlı gıdaları azaltmak 6-mide koruyucu kullanmak ?(uzun süreli kullanımın birçok zararı olmaktadır)

Mide kanaması tedavisi ?

Mide kanaması tedavisi en önemlisi endoskopidir. Endoskopi öncesi tedavi ise yoğun miktarda damardan mide koruyucu (proton pompa inhibitörleri ) kullanmaktır. Çünkü kanamanın en önemli sebebi asit olup , mide koruyucular bu asiti engeller. Yapılan birçok araştırmada yüksek oranda kanamayı durdurduğu gösterilmiştir. Mide kanamasının mide dışı sebeplerde olabileceği (siroz hastalarında yemek borusu kanaması ) unutulmamalıdır. Genellikle siroz hastalarında görülen ve aniden şiddetli kusma ile gelen ve ölüm olanları çok yüksek olan yemek borusu varis kanaması mide koruyuculardan fayda görmeyecektir. Bu hastalara acil bir şekilde endoskopi yapılarak kanayan damarları yakma-bant atma işlemi yapmak gerekecektir.

Endoskopi Nasıl Yapılır ?

Mide kanaması geçiren hastaların yemek yeyip su içmesi yasaklanır. Bu sırada hızlı bir şekilde 2 adet mide koruyucu damardan başlanarak , arkasından 24 saatte 6 adet gidecek şekilde mide koruyucu başlanır. Akabinde kan değerleri uygun hedefte sağlanınca hasta endoskopiye alınır. Ağızdan uzun bir hortum ve ucunda bir kamera ile ağızdan girilir. Gastroenterolog kanayan yeri aramaya başlar .

Endoskopi işlemi

Eğer halen aktif bir kanama varsa ,kanamayı durdurucu işlemeler uygulamaya başlar. Birçok hastada kanama durdurulmakla beraber ne yazık ki cerrahi operasyona giden şiddetli kanama hastaları da olabilmektedir.

Endoskopi Kimlere yapılır ?

Endoskopi sadece kanama hastalarına yapılmaz. Birçok sebeple ayrılmış özellikle kanser şüphesi olan hastalarda kolonoskopi ile birlikte yapılır. En basit olarak kansızlık tespit edilen erkek hastalarda kesinlikle endoskopi ve kolonoskopi yaptırmak gerekecektir. Ne yazık ki artık genç hastalarda kanser ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.