Kanser nedir?

Bu yazımızda kanser hakkında sizlerle en son bilgileri paylaşacağım.
[toc]

KANSER NEDİR?

Kanser en basit tabir ile vucuttaki herhangi bir hücrenin vücut için zararlı bir hilücreye dönüşmesi ile oluşan hastalıktır. Bu hücre kitlesine de tümör diyebilirsiniz.

Tümörler iyi huylu yada kötü huylu olabilir

Kanser Oluşum Mekanizması

Vücudumuz hücrelerden oluşmaktadır. Vücudumuzun en küçük yapı yaşları hücrelerdir. Çoğu sağlıklı hücre , anne rahmine düştükten sonra bölünerek çoğalır. 1 hücre 2 olur , 4 olur. Bu şekilde çoğalarak giderken vücudumuzdaki bunları durduran genler vardır. Hem çoğalmasını sağlayan hem de durmasını sağlayan genler vardır. Zaman içerisinden denge halinde gitmektelerdir. Bazı faktörler ile bu denge bozulursa hücreler kontrolsüz şekilde çoğalırlar. 1 ,2,4,8,16,32,64,128… şeklinde giderken , mikroskop ile görünebilecek bir hücre sonsuz şekilde büyüyerek , kitle haline dönüşür. Kanserleşmenin temel mekanizması kontrolsüz hücre bölünmesidir. Daha sonra bu hücreler bağımsızlık kazanarak , vücudun kontrolü dışına çıkar. Uzaklara giderek tekrar tekrar çoğalır

Kansere Sebep Olan Maddeler

Kansere sebep olan maddeler ve etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1)Değiştirilebilir risk faktörleri .

Sigara kanserin en önemli sebebidir.

Sigara : Sigara bütün kötülüklerin anası olduğu gibi , nerede ise bütün kanseri arttırmaktadır. Akciğer ve mesane kanseri olmak üzere , mide yemek borusu kanseri artmaktadır. Sigaranın akciğere direkt etki ederek dna hasarı yaratarak ve idrarla atılan zararlı maddeler mesaneye etki ederek mesane kanseri yaratmaktadır.

Diyet ; Özellikle alkol kullanımı yemek borusu ve karaciğer kanseri riskini arttırmaktadır. Lifden ,sebze ve meyveden zengin beslenenlerde yemek borusu mide kolon kanseri azalttığı saptanmıştır.  Alkol ayrıca karaciğer yetmezliğine ve bunun zeminde hepatosellüler kanser denilen kansere yol açmaktadır.

Şişmanlık: Meme , rahim , uretus kanseri riskini arttırır.

Radyasyon : DNA hasarı yaratarak birçok kansere yol açabilir. Özellikle meme kanseri ve rahim kanseri riski çok artmaktadır .

Değiştirilemeyen Risk Faktörleri

Diyabet : Diyabet ile kanser arasında ilişki olduğu birçok çalışmada ortaya çıkmıştır .İnsülin ile birlikte salınan maddelerden hücre uyarımı ile birlikte kansere neden olabilmektedir .

Genetik : Özellikle anne babadan gelen birçok gen kansere neden olabilir. Meme kanserinde BRCA 1 ve BRCA 2 olan hastalar erken dönemde iki taraflı meme ameliyatı yapılması gerekmektedir. Bunun en net örneği Angelina Jolie ailesel meme kanseri dir.

 

5 thoughts on “Kanser nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.