Akciğer Kanseri Nedir ? Tanısı & Tedavisi

Akciğer Kanseri Nedir

Akciğerler vücudumuzda nefes alıp vererek organlarımıza oksijen sağlayan ve sağ -sol olmak üzere 2 tane olan en önemli organımızdır. Akciğerimiz de sağlıklı hücreler gibi bölünerek çoğalmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir hücre kontrolsüz olarak çoğalıyorsa kanser ve bu hücre akciğer hücresi ise biz buna akciğer kanseri diyoruz. . Eğer bir kanser hücresi akciğere yayıldı ise buna ise akciğer metastazı diyoruz. Akciğer kanseri terimi ,akciğerden kaynaklanan kanserler için kullanılmaktadır.


Akciğer Kanseri Türleri

Akciğer ca. tek tip değildir. Mikroskop altında görünen şekillerine göre 2 ye ayrılır.

-Küçük Hücreli Dışı Akciğer Ca.

En sık tipi küçük hücreli dışı akciğer kanserleridir. Yaklaşık olarak %80 ile 85 ile küçük hücreli dışı akciğer kanseridir. Bunların alt gruplarıda özet olarak

* Skuamoz hücreli ca , Adenoca (salgı yapar ) , büyük hücreli , sarkomaod , karsinoid (hormon salgılar ) gibi türleri vardır

-Küçük Hücreli Akciğer Ca. 

Daha nadir görülmekle beraber çok hızlı ve kötü seyirli olması ile bilinir. Tanı konulduğu sırada genellikle başka organlara sıçramıştır. Bu sebepler korkulan bir kanser türüdür.


Akciğer Kanseri Risk Faktörleri

Bilinen en önemli ve ispatlanmış olanı sigaradır. !970 lerde bazı sigara markaları ” iyi doktorlar xx içer ” şeklinde bile sigara reklamları yapmakta iken artık tüm dünya biliyor ki sigara birçok kanser için risk faktörüdür. Biliyoruz ki Akciğer Ca için en önemli risk faktörü sigaradir. . Sigarayı bırakmak kanser riskini azaltıyor ancak 5 yıl içtikten sonra bile halen  kanser sizin yakanızı bırakmıyor. Bunun dışında bazı meslek grupları ve ilaçlar de kansere neden olmaktadır.

Asbest : Gemi yapımında ve yalıtım sanayinde kullanılan bu madde uzun süreli kalınca ortaya kötü sonuçlar çıkarabilmektedir. Bunu yanında nevşehir yöresinde kullanılan duvar boyalarında asbest bulunmakta ve bu bölgede mezotelyoma sık görülmektedir.

Slika: Kot taşlama işçilerinde görünen ve akciğer kanseri kadar kötü bir hastalık yapan silikozis i kanser olmamasına rağmen , bu kategoriye alabiliriz.

Verem Hastalığı : Verem hastalığı olanlarda ileriki yıllarda akciğer kanseri çıkabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.