Kanser Hastalarında Ağrının İlaçsız Tedavisi

Onkoloji hastalarında ağrı  çok sık olan ve tedavisi zor bir şikayettir. Uzman hekimler tarafından düzenlenen tedavi ile ağrı kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. İlaçlarla beraber ağrı tedavisinde tıbbı olarak kanıtlanmış tedaviler de vardır. Kanser Hastalarında Ağrının İlaçsız Tedavisi ‘ nde uygulamalar tıbbı olarak kanıtlanmış olup , ilaç tedavisine ek olarak uygulanabilmektedir.

soğuk-sıcak uygulama ile kas ağrıları tedavi edilebilir

Sıcak ve soğuk uygulamalar : Soğun anti inflamatuvar (anti ödem? )  bir uygulama olup , sıcak ise sinir sıkışmalarında kas gevşemesi sağlamaktadır. Kas iskelet ağrılarında yer bulmaktadır. Tabi ki soğuğa ve sıcağa direkt temas hasar yaratabilmektedir.

Masaj ve Fizik tedavi: Kas ve iskelet sistem ağrılarında faydalıdır.

Biofeedback , akupunktur , chiropractic , meditasyon tarzı güdümlü imgeleme gibi yöntemler de mevcuttur. Bazı kongrelerde tartışma konusu olmakla beraber özellikle akupunktur sinir uyarı ile beyine ağrı ileten sinirleri kontrol altına alarak ağrı kontrolü sağladığı kanıtlanmıştır.

Psikoterapi : Ağrı eşiği düşük hastalarda , psikoterapi ile ağrı eşiği yükselterek  , ağrıya verilen yanıt azaltılabilmektedir.

Dini inanç ve telkinler : Benzer şekilde dini telkinler ile beyinde

Kanser Hastalarında Ağrının İlaçsız Tedavisi
Kanser Hastalarında Ağrının İlaçsız Tedavisi

ağrı için “önemsizlik ” anlamı ile ağrı

eşiği yükselterek , hissedilen ağrının rahatsızlık verme boyutu azalmaktadır.

Meditasyon: Meditasyon , telkinler içerisinde değerlendirilebilir. Birçok beyin içerisinde + enerji ile ağrıyı kaldırmak sayılabilir. Bazı kanser hastaları tayland’daki meditasyon merkezlerine giderek ileri ağrı tedavisi görmektelerdir.

Unutulmamalıdır ki ağrı beyinde hissedilir ve şiddeti önceki yaşantılarımızda karşılaştığımız ağrılar ile kıyaslanarak hissedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.