Akciğer Kanseri Tedavisinde Selpercatinib(Retevmo) ve Capmatinib (Tabrecta)

Akciğer Kanseri; malesef henüz tam anlamıyla tedavi sağlanamayan ve en sık ölüme neden olan kanserlerden biridir . Akciğer Kanseri Tedavisinde Selpercatinib ( Retevmo) ve Capmatinib (Tabrecta) Mayıs 2020 itibari ile FDA tarafından onaylanmış olup, önümüzdeki yıllarda yeni veriler eşliğinde tedavi seçenekleri olarak gelecektir.Peki Selpercatinib hangi hastalarda kullanılır?  Capmatinib hangi hastalarda kullanılır ?

Selpercatinib ;

  • Metastatik RET füzyon pozitif küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan yetişkin hastalarda,
  • 12 yaşın üzerinde olup , sistemik tedavi gerektiren ileri veya metastatik RET-mutant medüller tiroid kanseri hastalarında
  • Sistemik tedavi gerektiren ve radyoaktif iyot dirençli  metastatik RET füzyon-pozitif tiroid kanseri olan hastalarda mayıs 2020 itibari ile onaylanmıştır.

Selpercatinib Onaylanmasında LIBRETTO-001 çalışması temel alınmıştır.

 

Capmatinib De benzer şekilde FDA onaylı bir testle(FoundationOne CDx testi) tespit edilen mezenkimal-epitelyal geçişgeni (MET) ekson 14 atlama mutasyonu olan metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında  kullanılan bir ilaç olarak onaylanmıştır. FDA tarafından GEOMETRY mono-1 trial (NCT02414139) çalışması verileri kullanılarak etkinliği araştırılmıştır. periferik ödem, bulantı, halsizlik, kusma, nefes darlığı ve iştah azalması yan etkileri olan bu tedavi Günde iki kez 400 mg oral yolla alınan bir tedavidir.

Kaynak: https://www.fda.gov/drugs/drug-approvals-and-databases

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.