Relugolix – Prostat Kanseri

Prostat kanserinde yeni tedavi seçenekleri nelerdir ? sorusu araştırmaların temel noktalarından biridir. Son zamanlarda ismini sıkca duyacağımız ve henüz araştırma aşamasında olan oral hormon blokajı ilaçtır.

prostat kanseri hakkında bilgi arayanları diğer yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz.

Prostat kanserinde tedavi nedir ? sorusu 2020 yılı için hormon tedavileridir.

Oral Relugolix for Androgen-Deprivation Therapy in Advanced Prostate Cancer” isimli faz 3 çalışmada , Prostat kanseri için diğer iğne olarak uygulanan tedavilere karşı , ağızdan (oral ) olarak hormon azaltması sağlayan Oral Relugolix isimli tablet ilaç karşılaştırılmıştır.

Bu çalışmada ;

622 hasta relugolix and 308 hasta leuprolide tedavisi almakla beraber , 48 hafta boyunca hormon düşüklüğü tedavisini sürdürdüğünü hatta kardiyovasküler yan etkilerin daha az görüldüğünü açıkladı. Tabi ki prostat kanserinde yeni ilaç olarak ileriki zamanlarda onaylanacak bu tablet formunun en önemli özelliğinin kolay kullanılabilir olacağı düşünülmektedir.

 

kaynak Shore ND, Saad F, Cookson MS, et al. Oral Relugolix for Androgen-Deprivation Therapy in Advanced Prostate Cancer. N Engl J Med. 2020;382(23):2187-2196. doi:10.1056/NEJMoa2004325

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.