Lenflerde Şişme Kanser Belirtisi midir?

Lenf kanseri yani lenfoma vücutta lenf bezlerinin hastalığıdır. Lenf in her gittiği yerde belirti veren bir kanserdir ,başka bir tabir ile lenfoma vücudun her yerini etkileyen bir kanserdir.

Klasik olarak 2 ye ayrılır. hodgkin lenfoma ve non-hodgkin lenfoma’dır.

Bu başlıkta hastalık tanısı ile ilgili bazı önemli noktalar paylaşacağım.

Lenf kanseri genel olarak hastalarda ,ele gelen “beze” şikayeti ile doktora gidilmesi ya da kan sonuçlarında bozulma sonrası iyi bir fizik muayene sonucu saptanmaktadır. Bazen ultrason sonucunda hastalıklı lenf bezlerinin görülmesi sonucu bazen de başka şikayetler ile gidildiğinde saptanır. Lenf kanserinin bazı türleri ,koltuk altı kasık ve boyundaki lenfleri tuttuğu için erken tanıya yönelik “self muayene” önemlidir.

Meme kanserindeki gibi hastalar lenf bezlerinin muayenesi yapması erken tanıda faydalı olabilir. Ancak enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalıkta lenf bezlerinin şişebileceği unutulmamalıdır.

 

Lenfoma kesin tanısı için bazı hekimler tarafından ince iğne biopsisi yapılmakta olup, lenfoma kesin tanı yada ekarte etmek için lenf nodunun çıkarılarak incelenmesi şarttır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.