Metastatik Olmayan Meme Kanseri Tedavisi

[toc]

Giriş

Meme kanseri kadınlarda  tanı alan ve ölüme neden olan kanserin başında gelmektedir. Amerika’da kadınlarda en sık tanı alan kanser türü olup kadınlarda kanserden ölümlerde 2.sıradadır.
Bütün kanser tedavilerinde olduğu gibi meme kanserini tedavi ederken yaklaşım çok yönlü olmalıdır . Sadece ilaç tedavisi olmayıp yanında aile ve sosyal çevrenin katıldığı ,hekim hasta ilişkisinin rol aldığı ve gereğinde diğer branşların da katıldığı bir tedavi sürecidir.

Bu başlıkta genel yaklaşımlardan bahsedilecektir.Amaç hastanın tedavi sürecini anlaması ve tedaviye uyumunun neden-sonuç ilişkilerinde arttırılmasıdır.

Hastalık Evrelemesi

TNM evrelemesi
Meme kanserinde tedavi seçilirken , öncelikle evresi gözden geçirilir. Temel yaklaşımda kullanılan evreleme TNM dir. Yani Tümör boyunu , Lenf nodu ve Metastazdır.
Klinik olarak ise erken evre ve lokal ileri olarak adlandırır. Patoloji yol göstermek ile beraber evreleme onkolog tarafından tamamlanır. Görsellere görüldüğü gibi evreleme bu şekilde yapılarak tedavi seçimine karar verilir. Görüldüğü üzere tümör boyutu tedavinin ve evrelemenin önemli hususlarında olduğu için sağlık bakanlığı tarafından tümörün erken evrede yakalanması için çabalar sarf edilmektedir. Bu evrelemeden sonra tedavi aşamasına başlarken hekimin tedavi seçimini etkileyen 2.durum ise biyopsi sonucudur. Kolon Kanseri başlığında sizlerle kanserin oluşum mekanizmasından bahsettik. İngilizce “behavior” denilen türkçe olarak tümörün davranışı şeklinde tercüme edilen hususda olduğu gibi genetik ve tümör ile ilgili bazı özellikler de tedavi seçiminde en önemli roller oynamaktadır. Bu konuda patologlara çok iş düşmekte.


Erken evre meme kanseri

Erken evre meme kanserinde en önemli yaklaşım cerrahidir. Ameliyat sırasında lenf nodlarının durumu ile hastanın tedavisinin diğer aşamalarına karar verilir. Burada lenf nodu ,boyutu gibi erken evre meme kanserinde östrojen ,progesteron ve HER2 durumuna göre tedavi seçilmekte.


Meme koruyucu tedavi

İnvaziv tip meme kanserinde hastaların göğüslerin tamamını kaybetmemesini sağlamaktadır. Burada önemli olan terimlerden biri ise “cerrahi sınır” . Tümör iyi bir cerrahi operasyon ile çıkartıldıktan sonra , tömörün tamamının patolojiye gönderilen meme dokusunda kalmasıdır. Yani geride cerrahi olarak kitlenin kalmaması cerrahi sınır negatif denilir. Meme koruyucu yapılamayan durumlar ;kitlenin memenin her yerinde olması ,gebelik (radyoterapi alamazlar)


Radyoterapi

Meme operasyon sonrası riski yüksek olaran hastalarda radyoterapi verilmesi önerilmektedir.


Adjuvan tedavi

Hasta opere olduktan sonra tekrar oluşmasını engellemek yada kötüye gidişin durdurulması amacıyla tedavi vermektedir. Kemoterapi yada hormon terapi seçimi tümörün patolojik tanısı ile ilişkilidir.Bu tedavi seçimi kılavuzlar ile hekimlere sunulmaktadır.
( Bu makale www.onkolojihaber.com editörleri tarafından hazırlanmış olup, telif hakları tarafımıza aittir. Bu sebepten sitenizde paylaşmak için yazının kaynağını link olarak “follow” kodu ile belirtmeniz halinde sadece bir kısmını paylaşabilirsiniz. )

3 thoughts on “Metastatik Olmayan Meme Kanseri Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.