KOLON KANSERİ 2017

[toc]

KOLON KANSERİ

KOLON Nedir?

Sindirim sistemi ,yediğimiz gıdaların parçalanmasını sağlar ve vücudumuz için gerekli olan bütün maddelerin almamızı sağlar. (görsel 1)

KALIN BARSAK VUCUTTAKİ YERİ

Ağızdan alınan yemekler öncelikle yemek borusu ve mideye ulaşır. (sindirim ağızda başlar) Midenin asiti ve mekanik etkisi (gıdaları sıkıştırarak) sindirim önemli ölçüde başlar. Mide asit bir ortam olup , proteinlerin en önemli sindirim merkezidir.Mideden sonra gıdalar ince bağırsağa gelir. İnce bağırsak 3 kısımdan oluşur. Bunlar duedonum jejenum ileumdur. İnce bağırsakta sindirim devam ede

r ve sindirilen gıdalar kana karışarak vücudumuzdaki ilgili organlara ulaşır. Daha sonra gıdalardan kalan kısım kalın bağırsağa ulaşır. Kalın bağırsak çıkan kolon(sağ) – transvers kolon -inen kolon(sol)-rektum – sigmoid olarak ayrılır.

KOLON BÖLÜMLERİ

Kolon kalın bağırsağın bir kısmıdır.Buradan sonra gıdalardan en sona kalan maddeler feçes-dışkı olarak vücudumuzdan anüs yoluyla tuvaletten atarız. Kolon gıdaların sindiriminden ziyade su ve minarellerin son olarak emildiği temel kısımdır.

Kolon yaklaşık olarak 1.5 metre uzunluğundadır. Dışkı ile temas eden yüzeyine mukoza denilmektedir.Kolon’un histolojik yapısı şekildedir.(görsel 3)

Dışkı ile temas eden yere iç tabakaya mukoza denir. Mukoza epitel-lamina propria ve musculer tabakadan oluşur. epitel tabaka su emer ve mukus salgısı ile dışkının kolondan hareketini kolaylaştırır.

Diğer tabakalar Submukoza , Musküler tabaka (kas tabakası) ve Seröz (adventisya) tabakadır. Submokoza tabakasında lenf ,sinir ve kan elemanları ; musküler tabakada kaslar vardır.

Kolon Kanseri

Kanser hücrelerin bir hastalığı olmakla beraber kolon kanserlerinin neredeyse tamamı adenokanser dir. Adenokanser salgı yapan hücrelerden oluşan bir patolojik bir tanıdır. Bu nedenle kolon adenokanseri mukus salgılayan bir kanserdir. Kolon adenokanserini sizlerle paylaşacağım.

Kromozomlar içerisindeki genler , bizim vucuttaki hücrelerimiz ile ilgili tüm bilgiler yer almaktadır. Bu hücrelerin nasıl davranacağını ve ne şekilde üreyeceğini belirtmektedir. Bu bilgilerin hepsi insanlarda DNA nın içerisindedir. Bu genlerdeki zaman içerisinde olan değişiklikler sebebiyle hücrelerin davranışları değişerek , anormal davranışlar sergiler. Örneğin hücrenin büyümesini sağlayan gen bozulursa , 1 hücrenin çok fazla bölünmesi sinyali gelir. Ve o 1 hücre sonsuz bölünme yeteneği kazanarak , kanser hücresine dönüşür ve ölümsüzlük kazanır. (bknz:telomeraz) Bunlar çoğalarak Primer Tümör haline dönüşür. Yani 1 tek hücrenin sonsuz bölünmesi ve bunu durduran mekanizmaların bozulması ile hücre ölümsüzlük kazanarak sonsuz bölünerek Primer Tümör oluşur.

Metastaz nedir

Bu tümörün kolon dışında başka yere ulaşmasına ise Metastaz denir. Kolondaki çoğalan bu hücrelerin karaciğerde de bölünerek çoğalmasına Karaciğere Metastaz denir.

Kolon Kanseri Tanısı Nasıl Konulur

Kolon kanseri değişik durumlar ile anlaşılabilir. Hastadan hastaya değişmekle beraber bazı hastalarda siyah -kırmızı renkli dışkılama , bazılarında süregelen karın ağrısı , kansızlık yada dışkı tetkikinde saptanan kan hücreleri olabilir. Ancak bunların olması sizin kolon kanseri olduğunuz anlamına gelmez.Sağlık kuruluşlarından önerilen en önemli tanı ve tarama yöntemi kolonoskopidir + gaitada gizli kan .Önünde kamera olan ve biyopsi alma imkanı da veren bir alet aracılığı ile anüsten (makattan ) girilerek bağırsak boyunca ilerlenir. Eğer şüpheli görülen bir durum varsa biyopsi alınır ve patolojiye gönderilir. Patoloji sonrasında tanı konulur.

Kolon Kanseri Evresi

patolojik olarak T N M evrelemesi olarak yapılmakta.( meme kanseri yazımızda bahsedildi)
t evre 0 : kanserin kolonun ilk tabakasından öteye büyümediğini gösterir. buna non invazive kanser denir. tedavisi endoskopik polipektomi olup ek bir tedaviye ihtiyaç yktur
t evre 1: kanser 2.ve 3.tabakaya doğru büyümüş olup
diğer doku ve uzak bölgelere uzanmamıştır
t evre 2 : kolon dışına çıkmamış kanser
t evre 3: komşu lenf nodlarına tümör hücreleri var
t evre 4:uzak organlara yayılmış

hastalık 2 defa evrelenecek olup tedavi öncesi klinik evre olarak adlandırılır. Hastalık ne kadar lenf noduna sıçradığı bilinmediği için ameliyattaki lenf nodu durumuna göre patolojik evre yapılmaktadır.

( Bu makale www.onkolojihaber.com editörleri tarafından hazırlanmış olup, telif hakları tarafımıza aittir. Bu sebepten sitenizde paylaşmak için kaynağı “follow” kodu ile belirtmeniz halinde sadece bir kısmını paylaşabilirsiniz. . )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.