İmmünoterapi NEDİR? Bağışıklık tedavisi

İmmünoterapi, 21. yüzyılın kanser tedavisinde çığır açan bir tedavi yöntemidir. Tasuku Honjo ve  James P. Allison’a 2018 yılında nobel kazandıran bir buluş olmuştur. Türkçe’si bağışıklık tedavisi olarak söylenebilir.

İmmünoterapi, kısa tanım olarak bağışıklık sisteminin bazı noktalarına müdahele edilerek tümörlerin, savunma sistemi tarafından yok edilmesine dayanan bir tedavi yöntemidir. Bu noktalar PD-1 ve PD-L1 olup, normalde bağışıklık sistemini baskı altında tutan bir sistemdir. Ancak bu ilaçlar ile bağışıklık sistemini, kansere karşı aktifleyerek, bağışıklık sistemi tedavisi uygulanmaktadır.

En sık akciğer kanseri , cilt kanseri (malign melanom) ve böbrek kanserlerinde kullanılmakla beraber çok yoğun araştırmalar ile bütün kanser türlerinde denenmektedir. Yeni yapılan bazı çalışmalarda akciğer kanserinde adjuvan tedavilerde durvalumab tedavisi etkinliğini göstermiş olup, kemoterapinin yarattığı yan etkilerden hastaları kurtarmaktadır.

İmmünoterapi fiyatı, malesef 2021 yılı itibari ile halen çok pahalıdır. Çünkü araştırmalar için ayrılan yüksek bütçeleri ilaç firmaları finanse edebilmesi için, seansı 10 bin türk lirası ile 100 bin türk lirası arasında fiyat belirlenmektedir. Türkiyede Böbrek kanseri (ranall cell karsinom) ve malign melanom hastaları için devlet tarafından Opdivo (nivolumab) imminoterapisi ödenmektedir. Ancak henüz akciğer kanserinde Opdivo bu ilaçlar ödenmemektedir.

Peki her hastada Opdivo (nivolumab), Keytruda (pembrolizumab), Atezolizumab (Tecentriq) tedavisi kullanılabilir mi?

Bu soru zor ve karışık bir konu olup, onkoloji doktorunuzdan detaylı bilgi almalısınız ve gerekli bazı patolojik testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.