Kanser Hastalarında Soğuk Aşı Nedir ?

İnsan kanında birçok hücre vardır ve bu hücrelerin herbirinin ayrı görevleri vardır. Bu kan hücrelerinden beyaz kan yani lökositler genel olarak vücudun savunma sisteminde yer almaktadır.

Kanser hastalarında bazı nedenlerden dolayı kandaki beyaz kan hücreleri azalabilir. Bunun 2 nedeni olabilir ya üretim azalmıştır ki üretim yerinde (kemik iliğinde) sorunlar vardır yada kemoterapiye bağlı geçici olarak düşmüştür.

Kemoterapiye bağlı beyaz kan düşmesi olduğu zaman, olası enfeksiyonlar normal insanlardaki gibi kolay atlatılmamaktadır. Özellikle beyaz kan düşünce hastalar ölümcül bir tablo olan nötropenik ateşe yakalanmakta ve hayati tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Bu sebeplerden dolayı bazı kemoterapi ilaçları uygulandığı zaman soğuk aşı denilen diğer tabirler ile ; kan aşısı, soğuk iğne, koldan yapılan kan iğnesi gibi adları olan filgrastim gibi sonu xxxgrastim ile biten tedaviler gerekmektedir

Bu soğuk aşıların görevi kandaki beyaz kanı yükseltmektir ve bağışıklığı güçlendirmektir.

Bu aşılar ile ilgili tecrübeleriniz yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.